HNC'nin Kürt üyesinden PYD'ye eleştiri: Rejime hizmet ediyor

Suriyeli muhaliflerin oluşturduğu Müzakere Yüksek Komitesi'nin (HNC) Kürt üyesi Dr. Abdulhakim Başar, "Biz Kürtler için çalışıyoruz. PYD ise rejime hizmet edip onlara çalışıyor, rejimle işbirliği yapıyor" dedi.

31.01.2016, Paz - 14:26

HNC'nin Kürt üyesinden PYD'ye eleştiri: Rejime hizmet ediyor
Haberi Paylaş

Suriyeli muhaliflerin oluşturduğu Müzakere Yüksek Komitesi'nin (HNC) Kürt üyesi Dr. Abdulhakim Başar, "Bizimle PYD arasında çok büyük farklar var. Biz Kürtler için çalışıyoruz. PYD ise rejime hizmet edip onlara çalışıyor. Eğer Kürtlerin yanında yer alırlarsa hiçbir problemimiz olmayacak ama onlar rejimle işbirliği yapıyor" dedi.

"Biz müzakere için gelmedik. Rejimin ne kadar ciddi olduğunu ve doğru konuşup konuşmadığını anlamak için geldik" diyen Başar, Suriye rejiminin ciddi davranış ortaya koyması durumunda müzakerelere başlayacaklarını söyledi.

Başar, "Zindanda olan insanların bırakılması gerekiyor. İnsani yardımların önünün açılması lazım. Eğer diktatör Suriye rejimi bu zulümlerinden vazgeçerse, biz o zaman siyasi bir çözümü istediğine inanacağız" şeklinde konuştu.

 PYD'nin politikalarını eleştiren komitenin üyesi Başar, sözlerini şöyle sürdürdü: "Demokratik değerler başta olmak üzere diğer konulardan bahsetmiyorum. Önce gelsinler Kürtlere hizmet etsinler. Sonra biz PYD ile bir araya gelip konuşabiliriz. Biz daha önce PYD ile çok defalarca konuştuk ama bir netice alamadık. Qazî Muhammed'in ilan ettiği Kürt bayrağına bile saldırdılar. Hiçbir şey kabul etmiyorlar. Ne halka hizmet ediyorlar ne de halkın faydasına çalışıyorlar. Bizimle PYD arasında çok büyük farklar var. Biz Kürtler için çalışıyoruz. PYD ise rejime hizmet edip onlara çalışıyor. Eğer Kürtlerin yanında yer alırlarsa hiçbir problemimiz olmayacak ama onlar rejimle işbirliği yapıyor."

Başar, PYD'nin Yüksek Müzakere Komisyonu ve bu komisyon ile birlikte hareket eden Kürt Ulusal Konseyi'ne (ENKS) yönelik "Kendi iradeleriyle hareket etmiyorlar. Türkiye ve Mesut Barzani başta olmak üzere dış güçlerin etkisinde hareket ediyorlar" şeklindeki eleştirilerine de yanıt vererek, şunları kaydetti: "Mesut Barzani'nin destekleri bizim için bir onurdur. Türkiye'ye gelince, Türkiye dostumuzdur. Türkiye'yi dost ve komşu bir ülke olarak görüyoruz. Türkiye bize siyasi olarak destek veriyor."

Demokratik ve federatif bir Suriye istediklerini belirten Başar, "Böylece Suriye'nin birliği içinde Kürt sorunu çözülmüş olur. Arap ve diğer halklarla birlikte bunu yapmak istiyoruz. Demokratik bir Suriye için tek başına Kürtlerin gücü yetmez. Suriyeliler birlikte bunu başarabilir" ifadesini kullandı.

Başar, "Bu federatif projenizi Suriye muhalefeti ile konuşup bir karara bağladınız mı?" sorusu üzerine şu yanıtı verdi: "Hayır bu konuları konuşmadık ama bizler rejim karşıtı güçler olarak birlikte çalışma kararı aldık. Biz bir taraf, rejim ise bir taraftır. Suriye'nin durumunu tartışmaya başladığımız zaman nasıl bir Suriye kuracağımızı oturup tartışacağız. Suriye'nin dostları ile birlikte bu konuları konuşup isteklerimizi dile getireceğiz. Komiteler oluşturulup anayasa hazırlanmaya başlandığı zaman bu meseleleri çözeceğiz."

AA
Bu haber toplam: 4604 kişi tarafından görüldü.
Son Güncellenme:15:09:02
1 Yorum
Nerina Azad
x